Jeśli chcesz otrzymywać od Peugeot Polska sp. z o.o. informacje dotyczące aktualności związanych z marką oraz informacje wspólne Peugeot Polska sp. z o.o. dotyczące aktualności związanych z Grupą PSA, zapisz się na nasz newsletter. W tym celu prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie kliknij tutaj .

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Peugeot Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Krakowskiej 206, 02-219 Warszawa. Szczegółowe informacje o sposobie przetwarzania Pani/Pana danych osobowych zostały określone w Warunkach Przetwarzania Danych Osobowych.Marka

Od PEUGEOT 905 do PEUGEOT 9X8 - 30 lat innowacji i nadzwyczajnych wyników

31/08/2021. Kategoria: Marka

Od ponad 210 lat PEUGEOT idzie z duchem czasu, jest o krok przed zmianami zachodzącymi w zachowaniach konsumentów i otwiera drogę do nowych rozwiązań w zakresie mobilności. Sport samochodowy będący laboratorium technologicznym w pełnym tego słowa znaczeniu zapewnia marce PEUGEOT idealne pole badawcze do nieskrępowanego rozwoju swych zdolności innowacyjnych: kolejnym tego dowodem jest PEUGEOT 9X8, nowy Hypercar marki zaprezentowany na początku lata i przeznaczony do udziału w wyścigach długodystansowych i w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Trzydzieści lat wcześniej, w roku 1991, PEUGEOT 905 wyniósł na szczyty pionierską myśl techniczną i wartości marki: wysokie wymagania, atrakcyjny wygląd i emocje, które pozwoliły marce przetrwać wszystkie rewolucje ostatnich dwóch wieków: przemysłową, technologiczną, polityczną, społeczną, cyfrową, a teraz także środowiskową. Wszystko to tworzy geny marki PEUGEOT.

Wielka przygoda PEUGEOT na torze w Le Mans i w wyścigach długodystansowych rozpoczęła się na początku lat 90. Wtedy to PEUGEOT powrócił na tor Circuit de la Sarthe jako oficjalny zespół. Samochodem PEUGEOT 905 marka wystartowała w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych (World Sportscar Championship lub WSC, znanych również pod nazwą Mistrzostw Świata Wyścigów Długodystansowych) oraz oczywiście w wyścigu 24 godziny Le Mans.

 

Wyścigi długodystansowe samochodu PEUGEOT 905

 

Budując PEUGEOT 905 marka wyraźnie określiła swój cel, którym było wygranie legendarnego wyścigu 24 godziny Le Mans. Program przygotowania „PEUGEOT Sport Prototype” został uruchomiony w grudniu 1988 roku. Zaprezentowany w lutym 1990 roku samochód był przede wszystkim szokiem estetycznym: zdecydowanie innowacyjna konstrukcja wyróżniła się absolutnie czystą formą i charakterystycznym dla ówczesnych modeli PEUGEOT przodem nadwozia. Pojazd zbudowany na podwoziu z włókna węglowego zaprojektowanym we współpracy z firmą Dassault jest napędzany 40-zaworowym silnikiem V10 o pojemności 3,5 litra i mocy 650 KM, bardzo zbliżonym do standardów Formuły 1.

 

Lata 1990-1993 to pasmo sukcesów. Startując modelem 905 marka PEUGEOT zmierzyła się z doświadczonymi w startach w wyścigach długodystansowych konstruktorami, takimi jak Porsche, a także Jaguar oraz z pretendentami o ogromnych ambicjach takimi jak Toyota czy Mazda.